Podpůrné stránky
filmového projektu
Řeka vzpomínek

 

CO JE TO DEPRESE

 

PŘÍČINY VZNIKU

 

LÉČBA

 

JAK SE CHOVAT

 

RADY PŘÍBUZNÝM

 

JAK SE BRÁNIT

 

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

 

Děkuji Kateřině Horákové za pomoc při tvorbě těchto stránek.

 

NEJSEM BLÁZEN?

 

Skutečně blázen nejste. Jedině "bláznivé" je sám sebe o tom přesvědčovat. Onemocněl jste a je potřeba se podle toho zažídit - to znamená se adekvátně léčit. Jde o poruchu, kterou léčit lze, a neznamená, že je člověk nenormální. Není to známkou osobní slabosti ani ničí vinou. Řada lidí, zejména když prožívají silnou úzkost, má pocit, že se z toho "zblázní". Jde však jen o vystupňovaný strach.

 

Vaše potíže jsou psychického charakteru, i když vám to tak nemuí vždycky připadat. Zkuste překonat stud z psychiatrie, který je přežitkem, a brzy zjistíte, že psychiatrická léčba je pro vás nejrychlejší způsob, jak se svých příznaků zbavit.

 

MUSÍM SE OPRAVDU LÉČIT?

 

Pokud již příznaky deprese zasahují do vašeho běžného života (rodina, práce, koníčky), vlastní vůle ani pomoc laiků nestačí. Pokud takový člověk s léčbou dlouho otálí, jeho potíže většinou narůstají a omezují ho stále víc.

 

BUDU SE NĚKDY CÍTIT LÉPE?

 

Samozřejmě, za předpokladu, že budete správně léčen. Úzkostné a depresivní myšlenky mohou změnit celý váš pohled na život. Můžete si namlouvat, že budoucnost je beznadějná - ale není tomu tak. Vaše porucha je léčitelná. Jen to potřebuje čas. Čas pro antidepresiva, aby urovnala vaši změněnou náladu a postavila vás na cestu ke zdraví. Čas pro psychoterapii, abyste si uvědomovali a pojmenovali faktory, které mohou s vašimi problémy souviset. A možná čas na to, abyste mohli nově uvidět svět, v jeho rozmanitosti i kráse.

 

JSOU ANTIDEPRESIVA NÁVYKOVÁ?

 

Antidepresiva nejsou návyková. Nehrozí tedy u nich riziko rozvoje závislosti nebo abstinenční příznaky při jejich vysazení. Nejsou to ani narkotika ani stimulancia ani uklidňující léky. Nevyrobí vám pocity extáze nebo štěstí ani jinak uměle nemění vaši náladu. Tyto léky pracují na úpravě rovnováhy určitých "chemických poslů" v mozku, a tak odstraňují depresivní příznaky. I když se vaše příznaky mohou vrátit, když přestanete užívat léky náhle nebo dříve, než vaše léčba byla ukončena, to neznamená, že jste na antidepresivech "závislí". Je jen třeba užívat léky dostatečně dlouho, aby se vaše příznaky již nevrátily. Návykovými léky jsou naproti tomu většnou ty, po kterých často sáhnete, aniž byste si toto riziko uvědomovali (například Diazepam, Rohypnol a další).

 

ZA JAK DLOUHO SE BUDU CÍTIT LÉPE?

 

Účinek léčby antidepresivy se objevuje během 2 - 6 týdnů léčby. Může vám to připadat dloho, ale trpělivost je potřebná. U některých lidí je nutné upravit dávku, někdy přidat ještě jiný lék. Čekání na zlepšení je samozřejmě obtížné, ale je normální částí procesu uzdravování. Aby antidepresiva mohla působit účinně, potřebují čas. Postupně tato medikace začne měnit komunikační systém mozku, což vede k odeznívání příznaků deprese. V první fázi vám však může pomoci zpětná vazba těch, kteří jsou kolem vás - rodina a přátelé si často všimnou pozitivních změn dříve než vy.

 

JAK SE BUDU CÍTIT PO LÉCÍCH?

 

Na počátku léčby antidepresiva ještě nefungují na změnu nálady, a vy přitom zažíváte jejich vedlejší účinky. Proto se krátkodobě můžete cítit i trochu hůře. Výhodou dnes nejčastějí užívaných moderních antidepresiv oproti starším typům je, že jejich vedlejší účinky jsou méně časté a méně výrazné. Patří mezi ně pocity na zvracení, ospalost a pocity slabosti. Většina lidí, kteří je zažijí, záhy zjistí, že odeznívají po prvním nebo druhém týdnu léčby. Samozřejmě, pokud vás některý z vedlejších účinků trápí tak, že brání vašim každodenním činnstem, měli byste si promluvit se svým lékařem.

 

CO SE STANE, KDYŽ SI NĚKDY LÉKY ZAPOMENU VZÍT?

 

Pokud si zapomenete vzít léky ráno, vezměte si je, jakmile si to uvědmíte. Pokud zapomenete na jednu dávku, nic špatného by se nemělo stát. Další dávku si vezměte jako obvykle příští ráno. Dávky nezdvojujte - mohly by se dostavit nepříjemné vedlejší účinky. Pokud zapomenete na více než jednu dávku, spojte se s lékařem. Ale pokud si zapomínáte vzít léky častěji, rikujete, že se vaše příznaky vrátí.

 

JAK DLOUHO BUDU MUSET LÉKY UŽÍVAT?

 

Současný výzkum ukazuje, že antidepresivní medikace by měla pokračovat po dobu alespoň 6-9 měsíců po návratu do "normálního" prožívání a nálady (do stavu, jak jste se cítili, než se objevily příznaky úzkosti a deprese). Lidé, kteří vysadí své léky už za 3 měsíce po zlepšení stavu, mají až 80% riziko návratu potíží. Ti, kteří užívají antidepresivum po dobu alespoň šesti měsíců, sníží možnost relapsu na pouhých 10%. U lidí, kteří měli více než jednu epizodu poruchy, se doporučuje dlohodobá léčba, zpravidla trvající léta. Při více než 3-4 epizodách je vhodné brát léky mnoho let, někdy i celý život.

Řada lidí považuje užívání léků v době, kdy se cítí dobře, za zbytečné. Statistika však velmi jasně říká, že nemají pravdu. Proto vždy užívejte léky doporučenou dobu - ušetříte si zbytečné trápení.

 

Zdroj: 15. odborná edice VZP
© Pavel Danko 2003